Blå skylt med texten Dalhemsskolan.

Du som förälder

Som förälder är du den viktigaste personen i ditt barns liv. Därför är du viktig för oss. Vi gillar när du är frågvis och nyfiken, precis som vi. Om du är insatt i hur vi arbetar kan du stödja ditt barn på bästa sätt.

För oss är det viktigt att du som förälder är delaktig i ditt barns skolgång. Vi har bland annat föräldramöten där du kan delta. Där får du information om vad som är aktuellt på skolan. Vi har även föräldrakvällar ett par gånger per termin. Då bjuder vi in personer som föreläser och föräldrarna får chans att ställa frågor.

Varje läsår har vi öppet hus på skolan. Då brukar vi samtidigt bjuda in till kakbuffé. Föräldrar och elever bakar och dukar fram sina godsaker på ett långbord. Skolan bjuder på kaffe och saft. Kakbuffén har varit mycket uppskattad och utbudet av godsaker brukar vara stort!

Kontakt

Expedition

  • Expedition

    Adress
    Annerovägen 54
    Visa på karta
    Telefonnummer
    042-106584
    Öppettider
    Vardagar 07:30-15:00

    Sjukanmälan
    Sjukanmälan görs till expeditionen senast klockan 07:30. Skolassistenten lyssnar av sjukanmälan. Du måste göra sjukanmälan för varje dag som ditt barn är sjukt.
Skicka en fråga
STÄNG

Skicka meddelande

Dina kontaktuppgifter

Namn


Telefonnummer:

E-postadress

Skicka en kopia av meddelandet till angiven e-postadress